Відповідальність – чи не найважливіша риса, яка дозволяє досягти значного успіху в житті. Водночас її потрібно розвивати з дуже раннього віку – 3-4 років. Відповідальна дитина заразом є самостійною, здатна приймати власні виважені рішення та не залежати від чиєїсь думки.
Раннє виховання таких навичок, своєю чергою, є основою для формування лідерських якостей. Але що можуть зробити батьки, аби такі риси справді розвивалися? Про це далі у статті.
7 порад для батьків, як прищепити дітям відповідальність
Психологи наголошують, що жодні слова не переконають дитину так, як власний приклад батьків. Діти насправді досить пильно помічають наші звички та чи суворо ми дотримуємося власного розпорядку. Тож, якщо ви, скажімо, лягаєте спати опівночі, можете не сумніватися, що ваша дитина час від часу порушуватиме правило лягати о 10 вечора.
Якщо батьки хочуть мотивувати дитину займатися ранковою зарядкою, то й самі повинні сумлінно виконувати це правило. Отже, дієві поради:
- Правила для всієї сім’ї. У вашій родині повинні діяти певні правила, норми, обмеження, які діти повинні добре знати і чітко дотримуватись. Наприклад, фіксовані години щодо сну й прокидання, сніданку та вечері, дозвілля, прибирання тощо. Краще запишіть ці правила, попередньо обговоривши їх з дітьми, та помістіть на видне місце, наприклад, холодильник.
- Обов’язки для дітей. Перелік обов’язків можна додати до правил. Це відповідальність, яка покладається безпосередньо на дитину. Для школярів 1-4 класів до переліку обов’язків можна внести: виконання домашніх завдань, прибирання своєї кімнати, миття посуду за собою, полив домашніх рослин.
- Санкції за невиконання правил та обов’язків. Дитина повинна розуміти, що її дії чи бездіяльність мають наслідки. Про можливі покарання за порушення правил треба попереджати дітей заздалегідь, на етапі складання правил. А в разі непослуху чітко і безапеляційно виконувати свої слова щодо покарання. До санкцій можна додати: заборону на ґаджети на певний час, обмеження щодо вільного часу тощо.
- Мотиваційні розмови з поясненням. Терпляче пояснюйте дітям можливі наслідки їх дій та рішень. Важливо мати довірливі стосунки та не тиснути на дитину. Можна поділитися прикладом зі свого життя.
- Можливість вибору. Давайте дитині вибір приймати незначні, однак важливі для неї рішення. Наприклад, що вона хоче на сніданок (можна запропонувати вибір із наявних страв), що хоче одягти до школи (можете пропонувати дитині свої варіанти), яку іграшку/книгу/гру хоче в подарунок, який гурток обрати тощо.
- Можливість висловлювати свою думку. Для цього з дитиною треба спілкуватися якомога частіше та проводити дозвілля разом. Так, ви спільно прочитали оповідання або подивилися мультфільм. Попросіть дитину поділитися своїми враженнями та пояснити ставлення до героїв.
- Допоможіть дитині створити свій графік. Особливо це стосується днів шкільних занять. Вона повинна вміти планувати свій час та не забувати про можливі додаткові уроки, гуртки.
Надихайте свою дитину на старанність та послідовність.
Що таке позитивна відповідальність?
Покажіть дітям, що відповідальність – це не лише одні зобов’язання та обмеження. Так, у родинний графік можна внести спільне дозвілля, традиції та свята. Дитина з радістю та нетерпінням чекатиме на такі дати, щоб весело провести час з усією родиною.
Ще один спосіб – відповідальність за бажанням. Скажімо, дитина хоче домашнього улюбленця. Пообіцяйте його завести за умови, що дитина буде за ним доглядати та піклуватися. А це вже неабиякий пласт обов’язків, на які малеча погоджується з задоволенням!
Коментувати